Budete mať svadbu? Zvyšné opatrenia, o ktorých by ste mali vedieť

Budete mať svadbu? Zvyšné opatrenia, o ktorých by ste mali vedieť

Aj napriek tomu, že sme sa už takmer vrátili do normálneho života a veľký počet COVID-19 opatrení sa uvoľnilo, ešte stále nie je povolené úplne všetko, pričom svadba nie je výnimka. Ak budete mať počas tohto leta svadbu, prečítajte si aké sú zvyšné opatrenia, o ktorých by ste mali vedieť. Pýtali sme sa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Čítajte ďalej.

svadba-v-lete

Musia mať hostia rúška?

Áno. Hostia (vrátane svedkov) musia mať rúška aj v kostole (alebo v obradnej sieni), aj na hostine s výnimkou konzumácie jedla a pitia. Ide o interiér a o hromadné podujatie, preto sú rúška povinné. To isté platí aj pri svadbe v exteriéri, pretože takéto podujatie ÚVZ SR kategorizuje ako hromadné. Navyše ide o uzavretú spoločnosť, v ktorej tí istí ľudia často prichádzajú aj do blízkeho kontaktu. V tom je rozdiel oproti ulici alebo prírode, kde sa ľudia len míňajú. 

Výnimka platí iba pre nevestu a ženícha, ktorí pri svadobnom obrade  ani počas hostiny rúško nemusia mať.

Na svadobnej hostine, ktorá je uzavretou spoločnosťou sa stále niečo konzumuje alebo tancuje. Vo fitkách a v telocvičniach rúška nie sú povinné. Prečo potom musia mať svadobní hostia rúška? 

Práve v prípade uzavretej spoločnosti je riziko prenosu vírusu oveľa vyššie. Počas konzumácie sa samozrejme rúška nenosia, v prípade tanca však už áno. Pri takomto fyzickom výkone sa človek zadýcha a opäť sa zvyšuje riziko prenosu vírusu. Rúška však pri vzájomnom kontakte okrem ženícha a nevesty nemusia mať ani osoby žijúce v spoločnej domácnosti, resp. partneri.

svadobni-hostia
Ako je to s obmedzením sedenia?

Šachovnicové sedenie, teda obmedzený počet osôb pri stole či v kostole alebo vo svadobnej sieni už  nie je povinnosťou, no ešte vždy sa odporúča. Každopádne už nie ste obmedzená počtom hostí na svadbe iba žeby ste mali v pláne pozvať viac ako 1000 hostí. 🙂 

Sú rúška povinné pre živú kapelu, DJ-a, kameramana, fotografa?  

Ide o rozdielne profesie. Kým živá kapela a DJ sú vystupujúci umelci, a teda rúška mať nemusia, kameraman a fotograf už áno.

Ako je to s opatreniami pri jedle, napr. pri bufetových stoloch?

Na samotné občerstvenie neplatí žiadne obmedzenie. Podávať sa (pri zachovaní bežných hygienických pravidiel) môže čokoľvek, v interiéri aj v exteriéri. Dodávatelia cateringových služieb však musia dodržiavať pravidlá určené v tomto usmernení. 

candy-bar-obcerstvenie

Kedy sa plánuje obmedzenie nosenia rúšok na svadbách úplne uvoľniť?

Úplné zrušenie rúšok na svadbách ešte nie je známe. Záleží to na ďalšom vývine pandémie na Slovensku, ktorá sa dá len veľmi ťažko predpovedať.

Budú nás na svadbe kontrolovať či dodržiavame opatrenia?

Dodržiavanie opatrení majú na starosti pracovníci ÚVZ vo vašom regióne, resp. polícia. Avšak pri kontrolách sa pracovníci sústreďujú viac na nápravu nedostatkov ako na ukladanie sankcií. Stále je potrebné správať sa zodpovedne a dbať na účinné hygienické opatrenia.

Máte ďalšie otázky?

V prípade akýchkoľvek otázok pridajte komentár nižšie alebo nám napíšte na náš Facebook Merymy, radi sa za vás dodatočne opýtame Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

GET THE BEST APPS IN YOUR INBOX

Don't worry we don't spam

Tešíme sa na Váš názor

Pridať komentár

Merymy
Compare items
  • Total (0)
Compare
0

Prihlásiť sa